Dieta wegetariańska to jedna z wielu, na którą decydują się dziś ludzie. Zasadniczo stawia ona jedno wymaganie, którym jest zaprzestanie spożywania mięsa. Oczywiście są odmiany wegetarianizmu, jak na przykład weganizm stawiające o wiele większe obostrzenia. Weganie nie jedzą wszak nie tylko mięsa, ale też wszystkich produktów odzwierzęcych. Będąc czynnym mięsożercą warto jednak zacząć od diety wegetariańskiej, ponieważ jest ona o wiele łatwiejsza do wprowadzenia.

Choć odstawienie mięsa jest dla wielu osób niewykonalne, w praktyce okazuje się, że można bez niego funkcjonować. Po czasie, pojawiają się również inne korzyści, które to gwarantuje właśnie rezygnacja z jedzenia mięsa. Wegetarianizm to przede wszystkim sposób odżywiania będący świetnym rozwiązaniem dla wszystkich chcących zadbać o swoja sylwetkę. Poprzez niższą kaloryczność, sprzyja ona chudnięciu, jak i nierozwijaniu nadwagi i otyłości. Stąd też, dieta wegetariańska z powodzeniem może być stosowana także w żywieniu naszych dzieci.

Poza tym, cechuje ją duża zawartość błonnika, który to dba o procesy trawienne oraz ułatwia wypróżnianie. W ty przypadku wegetarianizm pełni zatem funkcję regulującą układ trawienny, dlatego też warto się na niego zdecydować jeśli nieobce są nam problemy żołądkowe.

Zalety i wady wegetarianizmu

Do niekwestionowanych korzyści takiego sposobu odżywiania można zaliczyć między innymi większą świadomość i wiedzę wegetarianów. Muszą oni bowiem umieć w odpowiedni sposób bilansować swoje codzienne posiłki, stąd też biegle idzie im komponowanie jadłospisów na cały tydzień. Dodatkowo, jedzenie w sposób wegetariański sprzyja dostarczaniu organizmowi większej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezwykle istotne do prawidłowego funkcjonowania.

Warto też zaznaczyć, że ograniczenie lub też całkowita rezygnacja z mięsa znacząco obniżają zawartość cholesterolu we krwi. Oczywiście jak każda inna dieta, także wegetarianizm ma pewne wady. Przede wszystkim złe planowanie posiłków może doprowadzić do powstania niedoborów żywieniowych. Przekładać będą się one nie tylko na nieprawidłowy rozwój fizyczny, ale i również umysłowy. Poza tym, dla niewprawionych osób przygotowywanie wegetariańskich potraw może być po prostu trudne oraz czasochłonne.

Żywienie w ten sposób dzieci nie zawsze może być łatwe do zrealizowania, zważywszy chociażby na klasowe wyjazdy. Poza tym, mniejsze przedszkola czy szkoły nie zawsze będą w stanie oferować alternatywy dla dań mięsnych, co tylko przysporzy dodatkowego gotowania rodzicom w domu.