Warto zauważyć, iż każdy serwowany na przyjęciu szampan zaliczany jest do trunków winnych. Innymi słowy, szampan to wino, tyle że musujące. Co jednak ciekawe, zasada ta nie działa w drugą stronę.

Oznacza to, że z kolei nie każde wino musujące jest szampanem. Szampański napój wywodzi się z Francji, a dokładnie z jej północno-wschodniego rejonu. Roztacza się na tych terenach kraina zwana Szampanią i to właśnie na jej cześć nadano taką, a nie inną nazwę produkowanemu tak alkoholowi.

Historia szampana jest dosyć interesująca, gdyż okazuje się, że tak naprawdę, powstało ono przez zupełny przypadek. Do najbardziej wyszukanych oraz cieszących się uznaniem trunków szamańskich zaliczamy szampana o nazwie Don Perignon. Zawdzięcza ona swoją nazwę człowiekowi, który opracował metodę jego pozyskiwania.

Był on zakonnikiem pochodzącym z opactwa o nazwie Hautviller. Szampan Don Perignon jest w istocie białym oraz klarownym winem pozyskanym z ciemnych winogron, a także w wyniku mieszania win pochodzących z kilku winnic, tak, aby otrzymać trunek o jak najlepszym smaku. Z pewnością podanie tego szampana na przyjęciu znacząco je uświetni.

Niewątpliwie, obecność tego napoju będzie dowodem na wyszukany gust gospodarza. Należy się jednak liczyć z tym, iż trunek ten jest zaliczany do jednego z najdroższych w świecie alkoholi. Oprócz dobrego gustu, przyda się więc również dosyć zasobny portfel.

Obecnie Don Perignon jest prawdziwie ekskluzywnym szampanem. I pomyśleć, że kiedyś uważano tego typu wina za zepsute. Dlatego też, ciągle doskonalono metody produkcji szampanów.

Dzięki temu, dzisiaj możemy cieszyć ich pełnym oraz wyjątkowym smakiem.