Festyny, targi oraz wszelkie imprezy związane z winobraniem niewątpliwie należą do jednych z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń przez wszystkich miłośników, a także specjalistów w zakresie tak wykwintnego i smakowitego napoju, jakim jest wino. Tym samym, amatorzy tego napoju co roku licznie zjeżdżają do czeskich miasteczek, a dokładnie w okolice Moraw na odbywające się w tych rejonach winobrania i związane z nimi imprezy.

Jest to odpowiedni i sprawdzony cel wycieczki również dla rodzin z dziećmi, jako że obfituje on w liczne programy rozrywkowe, które pozwolą na dobrą zabawę zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Święto wina odbywa się najbardziej hucznie w morawskim mieście Znojno i ma ono miejsce około połowy września.

Co roku występują na tutejszej scenie gwiazdy czeskiej muzyki, folklorystyczne grupy śpiewne, a także odbywają się liczne przedstawienia związane z rzemiosłem, czy szermierką. Największą atrakcją jest jednak kroczący przez miasto pochód, w którym przoduje postać króla Jana Luksemburskiego.

Na Winobranie zaprasza także inne miasteczko znajdujące się w pobliżu Znojna, a dokładnie Mikulov. Tutaj z kolei, oprócz tańca i licznych wystaw, uwagę przyciąga historyczny orszak, któremu przewodniczy słynny król Wacław IV.

Jest to znaczące nawiązanie do historii i dawnych dziejów miasteczka. Ważnym punktem tutejszego Winobrania jest także kolorowy pochód, w którym biorą udział przede wszystkim sami winiarze.

Ci, którzy chcieliby zaś na własnej skórze poczuć klimat starych piwniczek winiarskich, bez wątpienia powinni odwiedzić wiekowy kompleks o nazwie Petrov – Plže.