Istotną informacją, zwłaszcza dla osób, które zamierzają wydać uroczyste i pełne blichtru przyjęcie, jest to, że każde wino tuż przed jego podaniem powinno się uspokoić. Co właściwie oznacza w tym przypadku określenie – uspokoić? Otóż, jeżeli wino w butelkach przebyło długą podróż, to najpierw musi ono poleżeć jakiś czas w chłodnym oraz zaciemnionym miejscu. Na tym właśnie polega proces jego uspokojenia. W przeciwnym razie, nie będzie miało ono pożądanego smaku podczas jego smakowania. Duże znaczenie ma także kolejność, w której podawane są poszczególne wina. Mówiąc ściślej, należy pamiętać o tym, że wino białe zawsze serwujemy przed winem czerwonym. Podobnie, jak młodsze oraz jaśniejsze wina powinny poprzedzać te ciemniejsze, bardziej „masywne”.

Co więcej, pamiętajmy o tym, iż pierwszeństwo przed słodkim trunkiem winnym ma to wytrawne. Słodkie wina z reguły pojawiają się na stole na samym końcu, na przykład przy okazji deseru lub jako swego rodzaju nalewka na dobre trawienie. Pamiętajmy, że dobre, wysokiej jakości wino za każdym razem przyćmi to gorsze, które zostało podane wcześniej. Największe rarytasy najlepiej zostawić więc na koniec. Niech będzie to coś w stylu wyczekiwanej „wisienki na torcie”. Niebagatelną rolę odgrywa również temperatura podawanego wina. Mianowicie, zasada jest taka, że trunek winny, nawet jeśli nie jest pierwszej jakości, to podany w pożądanej temperaturze będzie smakował lepiej, wydając się bardziej interesującym oraz szlachetnym.

Z kolei, nawet najlepsze wino, jednak podane, jako zbyt ciepłe lub tez nadmiernie schłodzone, znacznie straci na swej wartości smakowej.