Robert Parker to nazwisko, które zna każdy miłośnik trunków wysokiej jakości. Parker jest sławnym na całym świecie recenzentem wina i twórcą znanego przewodnika. Koneser urodził się w 1947 roku, a jego wykształcenie nie ma wiele wspólnego z wytwórstwem win. Parker jest bowiem prawnikiem, a winami zajmował się hobbistyczne.

Jednak niewątpliwy talent i umiejętność przyciągania uwagi winiarskiego świata sprawiły, że w wieku 37 lat mógł zająć się wyłącznie recenzowaniem i opisywaniem trunków. Sława Parkera zaczęła się w raz z publikowaniem dwumiesięcznika „The Wine Advocate”, gdzie odważnie recenzował wina, przypisując sobie prawo do obiektywnej oceny. Robert Parker znany jest również – a może przede wszystkim – z wprowadzenia stupunktowej skali, która stale towarzyszy jego recenzjom. Skala stała się na tyle popularna, że sprzedawcy umieszczają ją często przy opisach win, a sami producenci z niecierpliwością oczekują oceny Parkera, gdyż może ona zaważyć na sukcesie danego rocznika.

Jest zauważalna wyraźna korelacja pomiędzy ocenami Roberta Parkera, a poziomom sprzedaży danego wina. Te trunki, którym uda się osiągnąć 100 punktów lub przynajmniej powyżej 90 są zdecydowanie chętniej kupowane. W konsekwencji recenzent wzbudza wiele emocji wśród producentów, handlarzy i odbiorców końcowych. Kontrowersyjna jest sama skala, a niektórzy poddają w wątpliwość możliwość obiektywnej oceny trunków.

www.gotowanie-w-mniejszym-miescie.pl

Ponadto Parker szczególnie upodobał sobie wina Bordeaux, kalifornijskie i z doliny Rodanu. Producenci z innych regionów uważają, że Parker poświęca zbyt wiele czasu ulubionym gatunkom.