Ślub czy wesele to uroczystości odznaczające się bardzo dużym ładunkiem emocjonalnym, często leżącym w samych tylko tradycjach. To w końcu tradycje sugerują biały kolor sukni ślubnej, posiadanie czegoś pożyczonego, picie na weselu wódki czy też przeprowadzanie różnych rytuałów, takich jak na przykład oczepiny. Co ciekawe, sfera tradycji dotyczy nie tylko zwyczajów, zachowań i zabaw, ale i również jedzenia. Bardzo często bywa tak, że odstępstwa właśnie w tej materii uważane są za niezwykle obraźliwe i sensacyjne. W końcu każda para młoda jest inna, stąd też zwłaszcza w dzisiejszych czasach nie można oczekiwać od niej ślepego podążania za śladami ślubnych tradycji. Głównym zarzewiem konfliktu jest jedzenie, ponieważ to właśnie ono stanowi niezwykle istotny element każdej uroczystości. Jako Polacy, przyzwyczajeni jesteśmy przede wszystkim do obecności dużych ilości mięsa, ziemniaków i pasztetów a niekoniecznie sałatek, gotowanych warzyw czy wymyślnych przystawek. Wszystko idzie dziś z duchem czasu, także weselne menu, stąd też coraz więcej restauracji i firm cateringowych wprowadza do swojej oferty coraz to różniejsze dania i potrawy. Bez wątpienia ceni się dziś dużą elastyczność konkretnych firm oraz to, że wyrażają one chęć sprostania konkretnym wymaganiom klientów.

Tradycyjne weselne potrawy – czego można spodziewać się na stole weselników?

Zwyczajowo jako pierwsze danie prawie zawsze podaje się zupę.

Wśród tych najpopularniejszych króluje oczywiście rosół z makaronem, choć nierzadko ustępuje on także innym zupom. Zaliczyć do nich można chociażby krem pieczarkowy, pomidorową oraz zupę krem z brokułów. Tym co stanowi bazę i podstawę każdego stołu na weselach są jednak mięsa. To właśnie ich bogaty wybór wiązany jest niekiedy z zasobnością portfela gospodarz,y a także ich stosunkiem do samych gości. Wśród mięs nie może zabraknąć na weselu kotletów schabowych, z kurczaka oraz mielonych. Poza tym, na większości uroczystości spotkamy się też z różnego rodzaju roladami, mięsami faszerowanymi, żeberkami czy karkówką. Jako że to właśnie mięsa stanowią podstawę jedzenia w weselnym menu, serwowane są do niego także pewne dodatki. Wśród nich prym wiodą nieprzerwanie ziemniaki i frytki, ale na niektórych weselach można również spotkać na przykład ryż. Dużym powodzeniem cieszą się na pewno kluski śląskie, jak również różnego rodzaju marynaty, sałatki oraz dipy i sosy. Choć warzywa stanowią niewielką część weselnego jadłospisu, znaleźć możemy je na przykład w surówkach i sałatkach.

Mizeria ze śmietaną, buraczki z cebulką czy też surówka z kapusty to chyba jedne z najpopularniejszych dodatków na weselnych stołach.