Schroniska oraz domy noclegowe dla bezdomnych, jak sama nazwa wskazuje, oferują bezdomnym w szczególności schronienie przed zimnem, czy upałem, a także ciepły kąt i miejsce, w którym Ci ludzie mogą bezpiecznie spędzić noc. Bardzo często połączone są z jadłodajniami, które oferują ciepły posiłek i napój. Te dwie instytucje zapewniają pomoc bezdomnym w sferach ich życia, które najbardziej tego wymagają. Bezdomni potrzebują przede wszystkim jedzenia, picia i schronienia.

To wszystko mają zapewnione w schroniskach. Te miejsca nastawione są na pomoc potrzebującym, którzy sami nie potrafią zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Ich obowiązkiem jest niesienie pomocy i zapewnianie jak najlepszych warunków tym, którzy tego potrzebują. Czasami zdarza się również, że noclegownie oferują pomoc psychologiczną.

Ich pracownicy prowadzą rozmowy z bezdomnymi, dzięki którym Ci pozostają przy wierze i nadziei na lepsze jutro. Noclegownie niosą pomoc na miarę swoich możliwości. Jednak należy pamiętać, że nie zawsze pomoc przez nie niesiona wystarcza. Dlatego warto zaangażować się indywidualnie w poprawę sytuacji ludzi bezdomnych w kraju.