Przyjęcie, domówka, czy urodziny często wydają się niekompletne bez odpowiedniego doboru trunków. Jeśli chcemy zabłysnąć w towarzystwie i pokazać klasę warto zainwestować w alkohole wysokiej jakości, a tutaj na prowadzenie wysuwa się oczywiście wino.

Dla koneserów wybór odpowiedniego napoju jest dość prosty, a wachlarz możliwości szeroki, jednak gdy ktoś nie jest profesjonalistą może mieć trudności w wyborze dobrego gatunkowo, ale także w smaku wina – szczególnie, że te dwie kwestie często się wykluczają. Dlatego, jeśli nie mamy możliwości udać się do specjalistycznego sklepu, by zasięgnąć porady, warto dowiedzieć się samemu, na co szczególnie zwracać uwagę, by kupić naprawdę wspaniały trunek.

Przede wszystkim bardzo duży wpływ na wartość wina ma szczep, z którego pochodzi – z określoną, wysoką jakością kojarzą się przede wszystkim takie szczepy, jak Cabernet Sauvignon czy Chardonnay. Ważna jest również gleba, na której dane szczepy rosną, dlatego jeśli naprawdę chcemy zabłysnąć wśród znajomych warto dowiedzieć się z jakiego regionu dane wino pochodzi i z jakiej gleby się wywodzi.

Kolejny czynnik wpływający na jakość wina to pogoda. Oczywiście ten najtrudniej będzie nam skontrolować, nie mamy przecież specjalistycznych możliwości, by sprawdzić, czy w danym roku i na określonym obszarze pogoda sprzyjała hodowli winorośli – ale właśnie dlatego tak ważne są odpowiednio dobrane roczniki i to też jest informacja, którą można „sprzedać” gościom, jako ciekawostkę.

www.msknet.pl

Ważny jest także sam proces produkcji wina – tutaj można znaleźć specjalistyczne artykuły o tym, jak to wygląda w poszczególnych winnicach i jakiego smaku się po nich spodziewać.