Wina to dość kapryśne trunki, które w niesprzyjających warunkach mogą nawet całkowicie zmienić swoje właściwości. Z tego powodu smak win kupowanych w supermarketach znacząco różni się od walorów smakowych wina w specjalistycznych sklepach. W tych drugich pracują profesjonaliści, którzy dbają o to, żeby wina przechowywane były w odpowiednich dla nich warunkach.

Trzeba przy tym pamiętać, że każdy rodzaj wina ma inne preferencje odnośnie temperatury czy wilgotności powietrza. Zapewnienie optymalnych warunków zależy od wielu czynników. Do najistotniejszych zalicza się jednak temperatura. Zaleca się, żeby wina przechowywane były w przedziale temperaturowym wynoszącym 12-18 oC. Jeżeli wino przechowywane będzie w zbyt wysokiej temperaturze, zwiększy się ryzyko, że szybciej dojrzeje. Niektóre wina mogą być narażone na powtórną fermentację. Zbyt niska temperatura również nie jest wskazana, bowiem może spowodować nadmierne wydzielanie winianów.

Bardzo ważnym parametrem jest także wilgotność powietrza. Wielu specjalistów uważa, że powinna ona wynosić 70-80%. Prawidłowa ilość pary wodnej przeciwdziała wyschnięciu korka. Dzięki temu wino zabezpieczone jest przed negatywnym oddziaływaniem tlenu. Wiele specjalistycznych sklepów dba o to, żeby wina nie miały kontaktu z innymi produktami. Szczególnie niewskazane są wszelkiego rodzaju farby czy środki czyszczące. Trzeba bowiem pamiętać, że przez korek przedostaje się niewielka ilość związków z zewnątrz. Wszystko to może wpłynąć na końcowe walory smakowe wina.