Chilijskie wino jest na tyle popularne, że dochody z jego eksportu stanowią znaczący odsetek ogólnego budżetu. Chilijczycy bardzo dbają o reputację swoich win. Nic zatem dziwnego, że produkcja trunków musi spełniać rygorystyczne wymogi. Tylko w ten sposób można bowiem zapewnić odpowiednią jakość wina chilijskiego. Kryteria są bardzo surowe. Nieprzestrzeganie ich skutkuje poważnymi konsekwencjami. Na co zwraca się uwagę przy produkcji wina chilijskiego?

W Chile, podobnie jak we Francji, obowiązują podziały na regiony i podregiony. W zależności od tego, wino przyjmuje określoną nazwę. Obecnie do wytwarzania wina stosuje się 23 szczepy winogron. Wszystkie je można uprawiać w całym kraju. Odpowiednie przepisy regulują również możliwość dokwaszania. Zgodnie z obowiązującym prawem, istnieje możliwość stosowania kwasu winnego. Kategorycznie zabronione jest dodawanie cukru do moszczu, co mogłoby znacząco wpływać na końcowy smak.

Bardzo ważne są także oznaczenia na etykiecie. Są one niezwykle restrykcyjne, bowiem minimum 75% oznaczeń musi być zgodne z rzeczywistością. Jeśli więc na etykiecie znajduje się informacja, że wino powstało z danego szczepu oznacza to, że zawiera co najmniej 75% określonego rodzaju winogron. Dopuszczalne jest także nawadnianie winnic. W niektórych regionach Chile jest to wręcz niezbędne. W większości przypadków do nawadniania stosowana jest górska woda.

Tak rygorystyczne wymogi związane z wytwarzaniem wina sprawiają, że te chilijskie stanowią prawdziwy rarytas wśród win.