Dobre jakościowe wino można z powodzeniem otrzymać nie tylko na szeroką, przemysłową skalę, ale także w zwykłych, domowych warunkach. Tak zwane domowe wino produkuje się przeważnie z takich owoców, jak wiśnie, porzeczki, winogrona, truskawki, a nawet – co ciekawe i z pewnością zaskakujące – z pomidorów, czy rabarbaru.

Produkcja wina w domowych warunkach wymaga co prawda sporej dawki cierpliwości, gdyż jest to zajęcie dosyć czasochłonne, jednak jest to wyzwanie stosunkowo proste, a w dodatku takie, które w większości przypadków przynosi zadowalające rezultaty. Przed przystąpieniem do samej produkcji warto zorientować się szczegółowo w temacie tego, co będzie nam potrzebne – jakie przybory należy kupić? Od czego w ogóle zacząć? Jakie są kolejne etapy otrzymywania domowego trunku winnego? Otóż, naczynia niezbędne do pozyskania domowego wina to przede wszystkim tak zwane gąsiory (specjalne baniaki na wino), rurka fermentacyjna za pomocą której odprowadzane są z wina różne gazy (wynikające z zachodzącego wewnątrz gąsiora procesu fermentacji), wężyk służący do zlewania wina, korek, a także butelki do których wino zostanie rozlane z gąsiora.

Dobrze też zaopatrzyć się w pewną ilość drożdży naturalnych – najlepiej dysponować pewnym zapasem, a więc większą ilością niż ta deklarowana w przepisie. Pamiętajmy, aby wybierać jedynie świeże, dorodne i dojrzałe owoce.

W przeciwnym razie otrzymamy mało smakowity, zarówno pod względem smaku, jak i zapachu ocet. Atrakcyjność smaku oraz aromatu domowego wina można ponadto podwyższyć poprzez dodatek miodu, jarzębiny, bakalii, suszonych owoców.