Proces produkcji wina w odróżnieniu od – na przykład – procesu otrzymywania piwa, jest o tyle wyjątkowy, iż w tym przypadku wyróżnić możemy wiele rodzajów winifikacji, których ilość oscyluje w okolicach setki. Chcąc w sposób ogólny zobrazować niewtajemniczonej osobie, z jakich etapów składa się proces pozyskiwania wina, niewątpliwie należałoby wskazać na następujące etapy: przygotowanie moszczu, fermentacja, filtrowanie, po którym następuje proces klarowania, dojrzewanie, następnie butelkowanie i na samym końcu tak zwany kupaż.

Zaczynając od początku, proces przygotowania moszczu polega po prostu na wyciśnięciu soku z winogron przy użyciu specjalnych pras. Następnie sok poddaje się specyficznej reakcji, która ma na celu przekształcenie soku w wino.

Chodzi tu oczywiście o fermentację, której można dokonać na bardzo wiele różnych sposobów. Filtrowanie ma z kolei na celu uzyskanie możliwie najbardziej klarownego napoju winnego, który jest pozbawiony wszelkich pozostałości.

Czasem filtrowanie jest pomijane i stosuje się tylko proces klarowania. Na koniec wino musi mieć czas, aby dojrzeć, do czego niezbędne będzie przechowywanie go w odpowiednich warunkach.

W przypadku produkcji z prawdziwego zdarzenia, czas przechowywania nie powinien być krótszy niż pół roku. Wino poddawane jest też procesowi kupażu, czyli mieszaniu świeżych win pozyskanych z różnych odmian winogron w celu uzyskania produktu o określonych, zamierzonych wcześniej walorach smakowych.

Kupaż niejednokrotnie stanowi tajemnicę danej winnicy.