Początki odkrytych dowodów na pierwsze winiarnie polskie sięgają czasów z dziewiątego wieku. Znaleziska te zostały odkryte w rejonach dzisiejszej Małopolski. Jednak są ślady z zapiskach historycznych, że wino w Polsce wytwarzano już dużo wcześniej. Przekazy donoszą, że pierwsze winorośle uprawiane na terenach naszego kraju pochodziły z południowej części Europy.

Początkowo uprawą głównie zajmowali się mnisi, ale z czasem także rolnicy a nawet mieszczanie. Do dzisiejszego dnia pozostały ślady nazewnictwa ściśle związanego z uprawą winorośli. Mamy bowiem obecnie w użyciu takie nazwy miejscowości jak na przykład Winna Góra, Winnica (dzisiejsza Ukraina) czy funkcjonujące do dziś nazwy dzielnic takich jak Winogrady czy Winiary w Poznaniu. W produkcji wina przodowały regiony dzisiejszego Dolnego Śląska, Małopolski, okolic Poznania, Sandomierza, Torunia, Płocka, ale także Krosna, Lublina czy Przemyśla.

Dzisiaj w tych miastach urządza się rozmaite wystawy i degustacje najróżniejszych polskich i zagranicznych win. W współcześnie funkcjonujących winnicach natomiast bardzo często podtrzymuje się stare i bogate tradycje polskiego winiarstwa. Jest sporo miejsc, gdzie oprócz produkcji organizuje się wyprawy w historią polskiego wina w tle. To piękna inicjatywa i podtrzymanie wspaniałej kultury polskich win.

Coraz bardzie popularne wycieczki do polskich winnic nie tylko propagują same trunki, ale pozwalają poznać historię, poddać się degustacjom, a także pokazują niesamowite bogactwo naszej ojczystej ziemi.