Okazuje się,że Hesja Nadreńska jest nie tylko jednym z największych ale także jednym z najmniej cenionych regionów winiarskich Niemiec. Jest tak przede wszystkim dlatego, że w centralnej części tego regionu znajdują się przemysłowo prowadzone winnice. To właśnie stamtąd pochodzą tanie, cienkie, białe wina. Najbardziej znanym winem tego rodzaju jest Libefraumilch, wino klasyfikowane jako jakościowe. Jest ono bardzo popularne w Niemczech, ale nie tylko. Można je kupić także w każdym, polskim supermarkecie.

Naszczęście w tym regionie znajdziemy także pyszne wina. W pobliżu Renu na tzw. Rheinfront położonym pomiędzy miasteczkami Nierstein iNackenheim, znajdują się wspaniałe, czerwono zabarwione gleby, dające bogate, mineralne, często wytrawne rieslingi. Inaczej zupełnie jest w Mozeli. Mosel-Saar-Ruwer to według wielu osób miejsce wytwarzania najlepszego niemieckiego Kabinett Riesling. Jest to wino uważane za najlepsze wino dodań kuchni azjatyckiej.

Region ten może się poszczycić największą na świecie ilością winnic położonych na stromiznach. Nieco chłodny klimat tego regionu, intensywne nasłonecznienie oraz utrzymanie ciepła przez łupkowe podłoże składają się na niezwykle kwiatowy charakter najlepszych win, będący ich znakiem rozpoznawczym. Nad Mozelą prawdziwy miłośnik wina ma wczym wybierać. Pięć tysięcy winiarzy zajmuje się tutaj pielęgnacją winorośli w ponad pięciuset winnicach. We wszystkich gospodarstwach winiarskich można dokonać zakupu poprzedzonego degustacją. Jest to więc wspaniała przygoda dla zwiedzającego.