Będąc gospodarzem imprezy, czy planując przyjęcie firmowe warto dobrze dobrać alkohole proponowane gościom. Dobre wino na stołach to oczywiście podstawa, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy goście są wielbicielami mocnych trunków i lubią od czasu do czasu wypić coś łagodniejszego. W wyborze odpowiedniego wino ważne są rozmaite czynniki, od rocznika, po zawartość cukru, ale też duże znaczenie ma region, z którego dana butelka pochodzi.

Zależnie od tego, czy stawiamy na klasykę, czy oryginalność, trzeba przyjrzeć się najczęstszym regionom i docenić ich zalety ora zauważyć wady. Wina francuskie powinny eksponować cechy regionu i ziemi, z których pochodzą. Francja, to zaraz po Hiszpanii, największy producent win.

Winorośl uprawiana była tam już od czasów starożytnych, najpierw w okolicach śródziemnomorskich, potem także w głębi kraju. Na całym świecie znane są odmiany, takie jak merlot, cabernet sauvignon, chardonnay, czy chenin blanc. Wina z Nowego Świata są za to oryginalniejsze, a równocześnie tańsze, łatwo też znaleźć podobne do siebie gatunki, tak więc gdy ktoś polubił na przykład wino chilijskie to łatwo może znaleźć podobne do niego.

Inne, popularne regiony winiarskie to oczywiście Hiszpania, Włochy, a także zimniejsze kraje, jak Niemcy, Austria, czy Szwajcaria. Chłodne kraje produkują zwykle wina podobne do francuskich trunków, chociaż tutaj znacznie na prowadzenie wysuwają się wina białe, bardzo charakterystyczne dla tych regionów.