Podczas konkursów czy degustacji win znawcy mają prawdziwą ucztę dla swoich zmysłów. Oprócz nieprzeciętnych smaków mają do czynienia z rozmaitą paletą zapachów różnych gatunków win.

Aromat dobrego wina to suma złożonych czynników takich jak rodzaj winogron, rejon pochodzenia wina, klimat tam panujący, pogoda jaka była w danym roku, kiedy wino było robione, a także długość leżakowania, jego intensywność, słodycz, gęstość i zastosowany proces produkcji. Jak widać czynników jest wiele, tak samo z aromatami poszczególnych win.

Zdarza się nie raz, że wina z identycznych odmian maja nieco inne zapachy, bo właśnie inne czynniki się różniły od siebie. To sprawia, że każda degustacja jest jedyna w swoim rodzaju, a aromaty win niepowtarzalne.

Oczywiście rozróżnić je mogą jedynie znawcy i specjaliści w tej dziedzinie. Zanim osiągnie się taki poziom wyczulenia trzeba się bardzo dużo nauczyć, albo mieć wrodzony talent, co zdarza się zdecydowanie rzadziej niż lata praktyki i doświadczeń.

Tak czy owak podczas degustacji szaleje zmysł węchu i kubki smakowe degustatorów. Jest to bardzo przyjemne połączenie pracy z pasją.

Nie dość, że można cieszyć nozdrza i podniebienie to jeszcze można na tym zarobić. fachowcy bowiem specjalizujący się w ocenie win są często jurorami konkursów degustacyjnych lub badającymi jakość win w zakładach produkcyjnych a także w instytucjach zajmujących się kontrolą jakości produktów winiarskich.

Jest to bardzo istotne, aby pod konkretną nazwą znanego wina zawsze kryła się wysoka jakość trunku.