Turystyka związana z winem, nazywana także popularnie enoturystyką jest coraz bardziej znana i popularna na świecie. Wszystko co związane z podążaniem tropami winiarskimi można właśnie określić tym mianem. Mogą to być wyprawy do winnic, Spa, leżakowni, piwnic z winami czy rozmaite degustacje. Wszystkie togo typu wyjazdy związane z tym szlachetnym trunkiem to właśnie ekoturystyka.

Zaliczają się do niej zarówno wypady jednodniowe, jak i całe długie tygodnie zwiedzania winnic na całym świecie. Zazwyczaj łączą się z degustacją wina ale także regionalnych przysmaków i tradycyjnego jadła. Turystyka winna coraz częściej pojawia się też w ofertach biur podróży. Jest to bowiem nietypowa wycieczka, raczej bez przysłowiowego smażenia się na plaży, a zwiedzania najciekawszych winnic świata, połączonych ze smakowaniem ich najznakomitszych wyrobów.

To bardzo ciekawa alternatywa dla osób lubiących aktywny wypoczynek i tych, którzy lubią smakołyki. Podczas takich wypraw można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, poznać regionalne tradycje a także zakupić ulubione gatunki wina i zabrać je do domu przedłużając sobie tym samym niezwykłe doznania z wycieczki. Wyjazdy z winem w tle to także znakomita okazja do poznania historii nie tylko tego znakomitego trunku, ale także dziejów ludzkości ściśle z nim związanych. Dla ciekawskich są także pokazy produkcji wina według tradycyjnych metod a także samodzielne jego wytwarzanie.

Jest to bardzo dobra rozrywka połączona z edukacją. Turyści uwielbiają bowiem uczestniczyć aktywnie w życiu miejsca, do którego jadą.