Dieta wegańska posiada wiele wspaniałych zalet, wśród których niebywale istotne jest to, że jest ona bardzo zdrowa. Oczywiście, by doświadczyć prozdrowotnych korzyści odżywiania roślinnego, powinno być ono poprawnie zbilansowane. Tylko w ten sposób będziemy mogli być pewni, że dostarczamy naszemu organizmowi oczekiwane ilości białka, aminokwasów, ale też wielu witamin. Warto pamiętać o tym, że to właśnie produkty pochodzenia roślinnego są dziś stawiane w podstawie piramidy żywieniowej, która przewiduje znaczące ograniczenie lub też całkowitą rezygnację z mięsa.

Decydując się na jedzenie wegańskie znacznie zmniejszamy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a także chronimy się przed chorobami układu krwionośnego. Korzyści płynące z diety roślinnej to jednak nie tylko jej pozytywne oddziaływanie na nasze zdrowie. Weganizm to także próba potępiania i piętnowania okrutnych praktyk hodowlanych. Każdego roku hoduje się bowiem niewyobrażalną liczbę zwierząt tylko i wyłącznie po to, by zaraz po nabraniu masy je zabić.

Kreowane przez media i reklamy obrazy szczęśliwych krów, czy też uroczych świnek nijak mają odbicie w prawdziwej rzeczywistości. Zwierzęta te, ale też wiele innych nie tylko są wykorzystywane, ale też traktowane z niezwykłym okrucieństwem. Jeśli nie jest nam obojętny los zwierząt hodowlanych, warto zatem zastanowić się nad przejściem na odżywianie wegańskie.

Weganizm – korzyść dla środowiska

Wspomniane wyżej zalety diety wegańskiej są bardzo ważne, warto jednak pamiętać o tym, że nie one jedyne.

Wśród pozytywnych korzyści odżywiania roślinnego można bowiem wymienić troskę o naszą planetę. Masowy chów zwierząt, a także niezrównoważone rybołówstwo mają niestety dla Ziemi ogromne i negatywne konsekwencje. Przede wszystkim, hodowla zwierząt wymaga dużej produkcji paszy, którą to uprawia się na wycinanych na wielką skalę połaciach lasów. Poza tym, tak duża liczba krów czy też kur pochłania również ogromnych ilości wody.

Nie bez znaczenia jest także zwiększona ilość emisji dwutlenku węgla do atmosfery, którą to zapewnia przemysłowa hodowla zwierząt. Otwierając się na całą prawdę dotyczącą hodowli przemysłowej oraz związanego z nią cierpienia niewinnych istot, spojrzymy nieco szerzej także na inne praktyki dookoła nas. Nie da się ukryć, że zwierzęta są wykorzystywane nie tylko w kontekście jedzenia, ale także mody, czy też rozrywki. Być może będąc weganinem zaprzestaniemy kupowania futer z norek oraz chodzenia do cyrku.

Wszystkie te nawet z pozoru niewielkie czynności mogą zgodnie z efektem skali wywołać niebywale konsekwencje dla całego środowiska. Warto zatem edukować się w zakresie diety wegańskiej i próbować swoich sił w gotowaniu opartym na składnikach pochodzenia roślinnego.