Niestety, wielu Polaków nie potrafi kulturalnie spożywać alkoholu. Największym naszym problemem jest chyba to, że zbyt często się upijamy, doprowadzając się do stanu, w którym tracimy nad sobą kontrolę. Wiadomo, że alkohol jest dla ludzi, jednak należałoby tutaj jeszcze dodać, że dla ludzi inteligentnych i kulturalnych.

Można przecież bardzo często czerpać przyjemność z konsumpcji alkoholu, w ogóle nie szkodząc tym sobie na zdrowiu i nie robiąc rzeczy, z których potem nie jesteśmy dumni. Warto na przykład uczynić ceremoniał z picia wina. Oczywiście, nie każdy musi przepadać za winem.

Ten rodzaj alkoholu ma jednak bardzo liczne grono zwolenników i tyle różnych odmian, że zdecydowana większość z nas powinna znaleźć w tym coś dla siebie. Wino najprzyjemniej pije się do posiłków lub chociaż do przekąsek, na przykład do serów pleśniowych. Nie chodzi tutaj tylko o to, żeby jak najszybciej opróżnić szkło i polać sobie następną kolejkę.

Jeśli chcemy naprawdę poczuć smak wina i nacieszyć się jego aromatem, to powinniśmy się skoncentrować i w ogóle nie śpieszyć z konsumpcją. W dobrym tonie jest na przykład delikatne zamieszanie napoju przelanego do kieliszka, aby w ten sposób poczuć pełną gamę zapachów. Warto również powąchać wino, a potem wziąć do ust malutki jego łyczek.

Oczywiście, każdy alkohol można pić kulturalnie. Chodzi tutaj głównie o samo podejście, a nie o zawartość szkła, które trzymamy w dłoni. Miejmy nadzieję, że kultura spożywania alkoholu w naszym kraju przynajmniej trochę się poprawi.