Właściwie można by pomyśleć, że degustowanie wina to smakowanie różnych szczepów podanych przez prowadzącego. W rzeczywistości jest jednak troszkę inaczej. Oczywiście konkretną butelkę wybiera zazwyczaj organizator, ale to, jakiego gatunku mają być degustowane wina, zależy wyłącznie od nas samych.

Właściwie każdą wybraną opcje możemy zrealizować, jednak najczęściej degustacje opierają się na konkretnym temacie i zakresie wiedzy poszczególnych trunków. Degustacje najlepiej realizować w sprawdzonych restauracjach, np.: http://alegloria.pl/pl/eventy Każda z winnic posiada swoje indywidualne szkolenia o bardzo różnorodnej tematyce. Najczęściej opierają się na porównywaniu kilku butelek, a może ono polegać na zaobserwowaniu różnic pomiędzy różnymi szczepami, bądź też wywodzących się z różnych krajów.

Bardzo często degustuje się te same wina, ale z różnych roczników, to bardzo ciekawe doświadczenie, jak zmieniają się smaki na przełomie kilku lat. Można również porównywać różne wina wytrawne czy słodkie, ale również odkrywać podstawowe różnice istniejące pomiędzy różowym, czerwonym czy białym winem. Tak, jak wspomniałam tematyka może być bardzo różna.

Wszystko zależy od naszych pomysłów, ale także rodzaju imprezy, na jakiej przeprowadza się degustacje. Wieczór francuski, włoska kolacja, czy argentyńskie klimaty, są idealnym momentem na wprowadzenie dodatkowej atrakcji w postaci degustacji win z tych właśnie państw. Taka wiedza o ich różnorodności, pozwala na odkrywanie typowych smaków danego regionu oraz rozeznania, który z nich jest nam najbliższy.