Rurka fermentacyjna to jedno z pojęć, które nieodłącznie kojarzą się z winem i branżą winiarską. Jest to również jeden z najbardziej charakterystycznych elementów zestawu każdego winiarza. Nawet osoby, które nie mają pojęcia o tworzeniu wina, gdy zobaczą rurkę fermentacyjną, już wiedzą, że mają do czynienia z producentem wina. A czym dokładniej jest rurka fermentacyjna? Zadaniem tego elementu jest odprowadzanie CO2 z pojemnika fermentacyjnego. Gdy umieścisz moszcz w gąsiorze i dodasz drożdży, rozpocznie się fermentacja.

Polega ona tym, że drożdże wchłaniają cukier i produkują z niego alkohol oraz dwutlenek węgla. Ten pierwszy jest oczywiście potrzebny do wykonania dobrego wina, natomiast nadmiar CO2 lepiej usunąć. Skoro to gaz, to znaczy, że uleci sam, jeśli tylko stworzymy odpowiedni wylot. Jednocześnie jednak musimy zadbać o szczelność pojemnika. Rurka fermentacyjna jest w stanie spełnić oba te warunki.

Rurka jest wciskana w korek lub pokrywę pojemnika fermentacyjnego, a wewnątrz akcesorium znajduje się niewielki pojemniczek z wodą lub olejem. Ta ciecz stanowi doskonałą barierę dla powietrza, które mogłoby dostać się do pojemnika z góry. Jednocześnie woda lub olej przepuszczają CO2, które wydostaje się rurką od strony pojemnika na zewnątrz. Rurka fermentacyjna jest pomijana jedynie wtedy, gdy prowadzi się bardzo burzliwą fermentację z użyciem tzw. drożdży turbo.

Wówczas całkowicie szczelne zamykanie pojemnika nie jest wskazane, a więc rurka nie jest potrzebna.