Gąsior to wielka butla o charakterystycznym, bulwiastym kształcie. Najczęściej jest wykonana z wytrzymałego szkła i pozwala na przechowywanie ogromnych ilości płynu. Gąsior to jedno z podstawowych narzędzi pracy każdego domowego twórcy alkoholi. W gąsiorze można przygotować zarówno wino, jak i nalewkę albo piwo. Najczęściej jednak kojarzy się to naczynie właśnie z winem.

Gąsior ma wiele różnych nazw. Niektórzy nazywają go balonem, a mniejsze gąsiory często noszą miano damki. Zdarza się też, że specjaliści rozróżniają poszczególne nazwy i przypisują je naczyniom różniącym się nieco kształtem czy objętością. W praktyce jednak nazewnictwo jest z reguły mieszane i stosowane wymiennie. Często nawet w nazwach aukcji czy produktów w sklepach znajdziesz jedno naczynia podpisane zarówno jako gąsior, jak i balon czy damka.

Zadanie gąsiora w wytwórstwie wina jest dwojakie. Po pierwsze, jest to z reguły naczynie do prowadzenia fermentacji. W balonie umieszcza się moszcz i dodaje drożdży, a następnie szczelnie zamyka korkiem oraz rurką fermentacyjną. Charakterystyczny kształt naczynia sprzyja takiemu rozwiązaniu. Łatwo jest umieścić w gąsiorze duże ilości cieczy, a całość zatkać niewielkim korkiem.

Drugą rolą gąsiora jest przechowywanie napoju. Tutaj podobnie jak w poprzednim wypadku przydaje się specyficzna forma balona. Napój może być długo przechowywany w szczelnym gąsiorze. Największe naczynia pozwalają zmieścić nawet 60 litrów płynu. W sklepach znajdziesz jednak również mniejsze gąsiory, mieszczące np.

3 – 5 litrów.