Czym się różni wino czerwone od białego? Oczywiście, w pierwszej kolejności nasuwa nam się kontrast dotyczący barwy, na który wskazuje już sama nazwa. Podobnie nasze oczy, również szybko dostrzegą tę różnicę.

Pomiędzy tymi dwoma rodzajami win istnieją jednak jeszcze dodatkowe, dosyć interesujące niuanse, które choć niewidoczne gołym okiem, mogą w znacznym stopniu rzutować na wybór danego rodzaju. Ma to miejsce wraz z chwilą, kiedy człowiek uświadomi sobie zarówno ich istnienie, jak również to, jakie następstwa z nich wynikają.

Weźmy choćby pod uwagę niezwykle ważny, zwłaszcza z medycznego/dietetycznego punktu widzenia czynnik. Konkretnie, jest to odmienny skład wina białego i czerwonego, zwłaszcza z punktu widzenia dobroczynnych substancji odżywczych, których przyjmowanie, czy to z pokarmami, czy z napojami, korzystnie wpływa na kondycję zdrowotną człowieka.

Udowodniono co prawda, że picie zarówno jednego, jak i drugiego wina przyczynia się do podwyższenia poziomu tak zwanego dobrego cholesterolu – w skrócie określa się go jako HDL. Niemniej jednak, wina czerwone, a konkretnie te wytrwane, są bardziej bogate w naturalnie występujące przeciwutleniacze, jak na przykład revasterol.

Wynika to w głównej mierze z faktu, iż czerwone wino wytrawne jest wytwarzane nie tylko z samego miękiszu owocowego, ale także ze skórki oraz pestek, które obfitują w rozmaite substancje odżywcze. Co prawda, spory pomiędzy naukowcami na temat tego, który rodzaj wina jest zdrowszy, nieustannie trwają, na korzyść wina czerwonego (pod warunkiem, że jest wytrawne) przemawia niższa zawartość cukru, co jednocześnie czyni go mniej kalorycznym.