Jak już wcześniej wspomniałam do grupy rodzin zapachów zaliczanych do czerwonego gatunku win, należą dwie wspólne dla win czerwonych i białych, a mianowicie beczkowa oraz testowa. Obie te rodziny dotyczą alkoholi, które dojrzewają w specjalnych dębowych beczkach stąd ich aromat dębowo – waniliowy. Natomiast w drugim przypadku jest on bardziej charakterystyczny, gdyż wynika z tostowania, czyli przypalania wnętrza beczki. Dzięki czemu takie wina będą wydobywać woń, palonej kawy, migdałów, czy nawet wędzonego, czy spalonego drewna.

Wina czerwone to także grupa rodziny przypisanych wyłącznie do nich. Zaliczamy tutaj głównie, grupy ściśle związane z lasem, jak ściółka leśna, czerwone i czarne jagody, owoce kandyzowane, także rodzina zwierzęca. Oczywiście nie będziemy tutaj odczuwać zapachu konkretnego zwierzaka, ale raczej aromat pochodzący z ich skóry, sierści, futra oraz mięsa, co wbrew pozorom nadaje bardzo interesującego smaku. Oczywiście tego typu grupa jest stosowana w bardzo małej ilości, w przeciwnym razie raczej psułaby smak wina niż go podkreślała.

Tak somo dotyczy to aromatów ściółki leśnej, kory, trufli oraz ziemi. Czerwone wina to w dużej mierze mieszanka czerwonych owoców czereśni, truskawek, śliwek, jagód, o niezwykle interesujących aromatach. Dlatego też cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i mają wiele zastosowań. Dzięki zmysłom poznanie win jest niezwykle ciekawe, gdyż nawet podczas smakowania aromatycznych czerwonych win jesteśmy wstanie odczuć nawet jego zapach.