Degustacja smakowa wina, będąca zasadniczym elementem składającym się na ocenę jakości wina, wiąże się ze sprawdzeniem szeregu cech, które są znamienne dla danego napoju. Najważniejsze z nich to: słodkość, kwasowość, ekstraktywność wina, zawartość alkoholu oraz garbników. Pierwsza cecha wina, czyli jego słodkość jest dosyć kontrowersyjna, głównie ze względu na subiektywizm odczuć osób degustujących.

Stopień słodkości jest uważany za najważniejszy czynnik, wpływający na wynik oceny danego wina. Dla jednego człowieka wino może być wytrawne, a inna, posiadająca bardziej wyczulone kubki smakowe osoba, bez wahania stwierdzi, iż ma do czynienia z trunkiem półwytrawnym. Z kolei stopień kwasowości wina w dużej mierze zależy od przebiegu samego procesu fermentacyjnego, a także od okresu dojrzewania wina.

www.kpozpr.com.pl

Wyższą kwasowością cechują się te wina, które zostały wyprodukowane z winogron uprawianych w regionach północnych lub położonych na znacznych wysokościach. Niemniej jednak występowanie kwasów w winie (oczywiście w określonych, odpowiednich proporcjach) jest absolutnie niezbędne, gdyż decyduje o jego charakterze i żywotności. Mówiąc o ekstrawertywności wina, chodzi o zawarte w nim substancje, zarówno te rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne.

Decydują one smaku, barwie, a więc również są składową charakteru wina. Garbniki, pochodzące ze skórki winogron, odpowiedzialne są za strukturę wina. Zawartość alkoholu w tym napoju powinna utrzymywać się na takim poziomie, aby nie było ono zbyt mocne, a przez to ciężkie, ani też zbyt cienkie, puste pod względem wyczuwanego alkoholu.

kubki jednorazowe jak parzyć kawę w kawiarce