Obowiązkowym trunkiem na wszystkich ważnych uroczystościach jest dobre jakościowo wino. Możemy zaliczyć wino do tego rodzaju alkoholów, które mogą poszczycić się pewną elegancją, dobrym tonem. Oczywiście, jeśli tylko są odpowiednio dobrane – zarówno do okazji, jak i do reszty szczegółów/atrakcji przewidzianych podczas przyjęcia.

Dokonując wyboru wina na ważną okazję, warto zastanowić się w pierwszym kroku, czym poszczególne wina różnią się od siebie. Podstawowym pytaniem jest to, które dotyczy różnić pomiędzy winem białym i czerwonym. Rzecz jasna, nasze pierwsze skojarzenie będzie dotyczyło logicznej zresztą i zauważalnej na pierwszy rzut oka różnicy dotyczącej barwy każdego z trunków, o czym zresztą informuje już sama nazwa wina.

Zauważmy jednak, że dosyć istotne, jeśli nie kluczowe znaczenie mają też różnice, których nie widać gołym okiem. Okazuje się bowiem, że mogą one znacząco wpływać na jakość trunku. O czym warto wspomnieć w pierwszej kolejności? Z pewnością będzie to informacja podstawowa, choć faktycznie niezauważalna gołym okiem, odnosząca się do odmiennego składu wina białego oraz czerwonego.

Otóż, oficjalnie dowiedziono, że wino czerwone, zwłaszcza półwytrawne oraz wytrawne, zawiera więcej substancji cennych z punktu widzenia dobroczynności dla organizmu ludzkiego. Jest ono bogate w składniki zaliczane do grupy przeciwutleniaczy, których regularne przyjmowanie wpływa dobroczynnie na ogólna kondycję organizmu. Lampka czerwonego wina to skuteczna i jednocześnie smaczna forma profilaktyki w walce z chorobami nowotworowymi.

W dodatku, picie wina, niezależnie od jego rodzaju, korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, podwyższając ilość tego pozytywnego, zwanego HDL. Co przyczynia się do tego, iż wino czerwone jest bardziej zdrowotne niż białe? Okazuje się, że niemałe znaczenie ma tu proces produkcji, który w przypadku wina czerwonego obejmuje nie tylko sam owocowy miękisz, ale również pestki i skórkę.